Yabancı uyruklu öğrencilerle toplanıldı – #ktühaber

Yabancı uyruklu öğrencilerle toplanıldı

Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) yabancı uyruklu öğrencilerle ilgili toplantı düzenlendi. 102 farklı ülkeden 1351 yabancı uyruklu öğrencinin bulunduğu KTÜ’de öğrencilerin sorunlarını dinleyerek çözüm getirmek için düzenlenen toplantıda yabancı uyruklu öğrencilerin soru ve talepleri dile getirildi.

Toplantıya KTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hikmet Öksüz, KTÜ TÖMER Müdürü Yrd. Doç. Dr. Savaşkan Cem Bahadır, Yurtdışı Türkler ve KTÜ Akraba Türkler Topluluklarının Başbakanlık Temsilcisi Selim Demirci, Öğrenciler İşleri Daire Başkanı İrfan Candaş ve Stratejik Planlamadan Sorumlu Rektör Danışmanı Haydar Doğu ve çok sayıda yabancı öğrenci katıldı.

Toplantıda konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Öksüz toplantının 21 Mart Yeni Gün Bayramı’nda yapılmasının önemine değindi. Öksüz “Nevruz demek barış demektir. Güzellik demektir. Kardeşlik demektir. Kuzey Yarım Küre’de doğanın canlanmasıdır. Bunun sadece Kuzey Yarım Küre’ye değil tüm dünyaya barış getirmesini diliyoruz. Nevruz Türkler için Ergenekon’dan çıkıştır. Müslümanlar için Hz. Ali’nin doğum günüdür. Ezilenlerin kendini ezen otoriteye başkaldırışıdır. Özgürlük arayışıdır. Kardeşlik, barış ve esenliğe dayalı dünya düzeninin oluşmasını temenni ediyoruz. Ülkemizde bulunduğunuz süre içinde ve döndüğünüzde ülkenize ve dünyanıza barışın elçisi olarak hizmet etmesini istiyoruz.” dedi.

TEMEL VAZİFE İNSANLIĞI YÜCELTMEKTİR

KTÜ’nün ambleminde üç mesaj bulunduğunu ifade eden Öksüz “Daire gibi şekilde olan çizim evreni sembolize etmektedir. Dikey iki çubuktan biri bilimi, diğeri insanlığı temsil etmektedir. KTÜ evrensel bilginin verildiği, öğretildiği ve insanî değerlerin yüceltildiği bir yerdir. Hepimiz KTÜ’lüyüz. Hepimiz bilimin rehberliğinde rotamızı belirliyoruz. Hayata atılıyoruz. Hepimizin en temel vazifesi de insanlığı yüceltmek olacaktır. Tüm dünyaya barış ve huzurun getirilmesine yönelik samimi bir çaba olacaktır. Buna çok ihtiyacımız olacaktır.” diye konuştu.

TRABZON GÜZEL VE GÜVENLİ BİR ŞEHİRDİR

KTÜ’de 102 farklı ülkeden 1351 yabancı uyruklu öğrencinin bulunmasının kendilerini memnun ettiğini sözlerine ekleyen Öksüz şöyle devam etti: “Daha da çoğalmanızı istiyoruz. Gerek kendimizin yaptığı 10 değişik ülkede yaptığımız sınav gerek Türkiye burslusu olarak gelen öğrencilerimizin sayısının artmasını temenni ediyoruz. Trabzon Türkiye’nin güzel, güvenli bir şehirdir. KTÜ Türkiye’nin kıdemli, nitelikli bir yükseköğretim kurumudur. Evrensel bir okuldur. Size hem eğitim imkânı olarak hem de sosyal yönden sunacaklarımız elbette ki sizin bireysel gelişimine katkı yapacaktır. Buradaki huzurunuz Türk halkına bakış açınızı şekillendirecektir. Edindikleriniz yarın hayata bakış açınızı ve insanlığa nasıl bakacağınızı belirleyecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir